0224 342 60 00 (Pbx)

Üretici Garantisi Bozulmadan Tüm Marka Araçlara Bakım ve Onarım "Garantili Servis"
Otomobilinizin Motor ve Periyodik Bakımı hakkında.
 
Motor arızası bir otomobilde kullanıcılar tarafından en çok korkulan ve zamanla bir biçimde her motorlu taşıtta görülebilecek bir arıza türüdür. Otomobiliniz için gerekli bakımlar düzenli olarak yapıldığında motor arızası daha az görülecek ve aracınızın da motor ömrü uzayacaktır. Aracınızı satarken veya ikinci el başka bir araç alınacakken aracın özellikle motor bakımı yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi alınmak istenir. Aracın karoseri kısmında bulunan çizikler veya ezikler bir şekilde onarılıyorken; motor kısmındaki bir arızayı gidermek için çok daha yüksek maliyetler oluşabilmektedir.

Aracınızın motor sağlığı için aşağıdaki talimatlara önem verilmesi gerekmektedir ;
  • Motor yağını düzenli olarak kontrol ettiriniz. Zamanla motor yağı, motoru koruyan özelliğini kaybederek katılaşır. Katılaşan karbon atıkları da motordaki kanalları tıkayarak motor içerisinde arızalara neden olmaktadır.
  • Motor hararet yaparsa daha hızlı arıza verir. Bu nedenle motorunuzun hararet yapmasına izin vermeyin. Motoru hararetten korumanın en iyi yolu soğutma suyu seviyesini belirli aralıklar ile kontrol etmektir. Aracınıza sabahları binerken ise aracın dört bir yanını hızlıca göz ile kontrol etmenizde fayda olacaktır. Özellikle ön tampon kısımları darbe emici özelliklere sahip oldukları için darbe alsalar bile bazı durumlarda malzeme eski halini alabilmekte ve hasar olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü sizin bilginiz yok iken aracınızın ön kısmına verilen hasar ile beraber ön radyatör gruplarınızda hasar meydana gelebilir ve aracınızın soğutma suyu haberiniz ve bilginiz olmadan boşalabilecektir.
  • Motor bakımı için motorla yakından ilişkili olan akü, buji, hava filtresi, yağ filtresi gibi elemanları da rutin olarak kontrol ettiriniz
  • Motor yağ lambası yanıyorsa acil olarak mutlaka motorunuzun yağ seviyesi kontrolünü yapınız. Aksi halde ciddi arızalarla ve problemler ile karşılaşabilirsiniz.
  • Park yerinin altına bakınız, yağ lekesi varsa aracınızı mutlaka kontrol etmeniz gerekecektir. Aracınızı en yakın Boschcar servisinize kontrole gidiniz.
  • Soğutma suyu seviyesi lambası uyarı veriyorsa bunu mutlaka dikkate alın çünkü bu motor soğutulamıyor yani hararet yapıyor demektir.
  • Güvenlik ve araç performansı başta olmak üzere aracın kullanım ömrünün artması, konforlu yolculuk, yakıt tüketiminin ideal değerlerde kalması gibi birçok olumlu etkiyi beraberinde getiren araçların periyodik bakımların yapılma süresi araç marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Araçların periyodik bakımları genel olarak 10 bin km ile 15 bin km arasında yapılmakta olup bazı araçlarda ise bakım aralığı 20 bin km ye kadar çıkabilir. Bu bakım süreleri üretici firmalar tarafından çeşitli testler sonucunda araç motorlarının en uzun süre sağlıklı çalışmaları baz alınarak belirlenmektedir. Bundan dolayı, araç sahiplerinin bir yıl veya kilometreleri geçirmeden araçlarının bakımlarını yaptırmaları önemlidir. Periyodik bakım zamanı kilometre veya 1 yıl olarak hangisi daha önce tamamlanır ise buna göre araç işleme alınacaktır.
  • Aracın periyodik bakımında; aracın fren ve balataları, motor, motora bağlı tüm sistemler ve motor yağı, silecek suyu antifiriz, akü, klimalar, klima gazı, klima kompresörü, hava kanalları ve polen filtreleri, günümüzde artık çoğu dijital hale gelen bilgi eğlence ve müzik sistemleri güncellenir. Başta ABS ve EPS olmak üzere tüm güvenlik sistemleri, debriyaj, direksiyon ve direksiyon sistemleri kontrol ediliyor . En önemlisi ise aracın kontrolünde beyin çıktısı alınarak protokol çıktısı alınarak aracın tüm arızaları kayıt altına alınmaktadır.
  • Aracınızı daha güvenli ve verimli kullanmanız için gereken aracınızın bakımlarını tavsiye edilen zaman aralıklarınızda yaptırdığınızda uzun vadede bütçeniz için zarar değil oluşabilecek büyük hasarları önceden fark edip engellediği için cebinizi koruyan önlemlerden biri olacaktır.
 
Bosch Car Service - Bakım Rehberi - AVRUPA OTO Boschcar Yetkili Servisi
AVRUPA OTO Boschcar Yetkili Servisi olarak, tüm marka araçların mekanik bakım ve onarımları ile kaporta, boya ve hasar onarım işlemlerini 29 Yıllık Sektör Tecrübesi ve bunun yanında 15 senelik Renault yetkili servisliği tecrübesi ile sahip olduğu TSE 13168 1.sınıf Özel Servis ve TSE 12047 alternatif yetkili servis hizmet yeterlilik belgeleri ve ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi güvencesi altında orijinal yedek parçalar kullanılarak ‘ 2017/3 sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği¹ ne göre araçların üretici ve distribütör garantisi bozulmadan tüm markaların alternatif yetkili servisi olarak bakım ve onarım hizmetlerine devam etmektedir.