0224 342 60 00 (Pbx)

Üretici Garantisi Bozulmadan Tüm Marka Araçlara Bakım ve Onarım "Garantili Servis"

Tatil rehberinde tatile çıkmadan önce aracınızda hangi kontrolleri yapmanız gerektiği hakkında ön bilgi verilecektir

Sonunda tatil! Siz tatile çıkıp dinlenecekken aracınızın da baş etmesi gereken pek çok şey olacaktır. Sadece frenler için değil Daha fazla yük, yüksek hızlar ve sıcak havanın tümü hareketli ve statik parçalar içinde büyük birer gerilim kaynağı yaratacaktır. Aracınızın sizi gideceğiniz yere güvenle iletmesini sağlamak için yola çıkmadan önce birkaç önemli hususa dikkat etmekte faydalı olacaktır:

·       Daha güvenli sürüş sağlamak ve yakıt tüketimi ile lastik aşınmasını azaltmak için lastik şişirme basıncı araç ağırlığına göre ayarlanmalıdır. Bu konuda önemli bilgiler kullanma kılavuzunda, depo kapağının içinde, kapı direğinde veya Lastik Rehberimizde bulabilirsiniz.

·       Aracı, araç teknik belgelerinde tanımlamış olan  sınırlardan fazla yüklemeyiniz.

·       Krikonun, araç alet kitinin, üçgen reflektörün ve ilk yardım kitinin sağlıklı olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse değişim yapınız .

·       Ön cam suyu ve antifrizi tamamlayın.

·       Yağ seviyesini kontrol edin üretici şartnamesinde görülen seviyeden uzak ise üzerine tamamlayınız.


Araç en iyi ne şekilde yüklenir?


Tam frenleme durumunda veya bir kaza anında aracın içinde ne kadar kuvvet oluşabileceğine dair bir düşünceniz var mı? Böylesi durumlarda nesnelerin fırlayıp uçması, genellikle yolcuların ağır yaralanmasına neden olacaktır. Aracınıza eşyalarınızı yüklerken aşağıdaki noktalara dikkat edilirse bu tip durumlar mümkün mertebe oluşmayacaktır.

·       Ağır ve sivri nesneler bagaj bölmesinin tabanına yönelik ve koltuk arkalıklarının arkasına istiflenmelidir.

·       Sağlam bir ayırıcı yoksa ise station vagon veya minivan tipi araçlarda bavulları kesinlikle koltuk arkalıklarının yüksekliğini aşacak şekilde yerleştirmeyiniz.

·       Eşyalar arasında boşluk bırakmamaya dikkat ediniz ve bavulları mümkün olduğunca birbirine yakın yerleştiriniz.

·       Yükü yerine sabitleyiniz ve kaymaz paspaslar kullanmaya özen gösteriniz.

·       Yüklenen eşyalar ile beraber sürücünün görüş alanının hiçbir yönde engellenmediğinden emin olunuz.

·       Araçta zorunlu olarak bulunması gereken üçgen reflektör ve ilk yardım kiti, daima kolay erişilebilir bir konumda olmalıdır.

·       Kesinlikle portbagaj yük sınırını aşmayınız.

·       Tavana sadece en hafif bavulları yerleştiriniz.

·       Araç üzerinde bulunan ekstra ağırlığın aracın ağırlık merkezini değiştireceğini ve yol tutuşunu etkileyeceğini unutmayınız

·       Kullandığınız arka uca takılan taşıyıcılar, arka lambaları örtüyorsa arka taşıyıcının kendine ait yönlendirici ve stop lambaları olduğundan emin olunuz.

·       Seyahat sırasında aracın dışındaki bavulların sağlam bir şekilde sabitlenmiş olduğunu yol boyunca verilecek olan molalarınızda düzenli olarak kontrol ediniz.


Yola çıkmak için en iyi zaman nedir?


Yolculuğa başlangıç zamanınızı mevcut trafik durumuna göre belirlemeyin ve  kendi kişisel performans eğriniz daha önemli bir faktör olduğunu unutmayınız.

Birçok kişinin konsantrasyonu genel olarak öğleden sonra (14:00 ile 16:00 arası) ve özellikle de gece yarısından sonra azalmaya başlamaktadır. Bu yüzdendir ki uzun seyahatlere mümkün olduğunca erken başlanmasını ve 14:00 civarı uzun bir mola verilmesini tavsiye ederiz. Düşük konsantrasyon seviyesi ve düşük görüş alanı yüzünden yolculuğa akşam başlamak her zaman iyi bir fikir olmayacaktır.


Seyahate başlamadan hemen önce neleri tekrar kontrol etmeniz gerekir?


Seyahat planlamanın tüm karmaşası içinde önemli ayrıntıları kolayca unutabilirsiniz. Bu yüzden yola çıkmadan aşağıdaki noktaları tekrardan sırası ile kontrol etmek için zaman ayırmanız gerekecektir.

·       Yükünüzü doğru bir şekilde sabitlediniz mi?

·       Çocuk koltukları sağlam bir şekilde sabitlenmiş ve herkes emniyet kemerini takıyor mu?

·       Gerekli tüm belgeleri (pasaport, vize, ehliyet, seyahat belgeleri, ilaçlar, aşı kâğıtları, sağlık sigortası belgeleri, nakit, kredi kartı, vs,.) yanınıza aldınız mı?

·       Yolculuk yapacağınız farklı ülkelerde sürüş için gerekli olan önemli kuralların (maksimum hız, gündüz sürüş lambası, zorunlu yelek, ücretli yollar ve tüneller, vb,. ) farkında mısınız ?


Ne sıklıkla mola vermelisiniz?


Mola vermeden ne kadar uzun süre araç kullanırsanız tepkileriniz de o kadar çok yavaşlayacak ve kaza riski o kadar artacaktır. Tavsiyemiz: En geç üç ya da dört saat sonra ilk molanızı verin ve bol temiz hava almanız yönündedir. Çocuklarla birlikte seyahat ediyorsanız daha erken mola veriniz. Öğleden sonra 2 ile 4 arası en az 30 dakikalık bir mola planlayınız ve ağır yiyeceklerden kaçınınız. Öğünlerinizi gün geneline yaymak, yorgunluğu önlemeye yardımcı olacaktır.

Yorgun gözler, sürekli esneme ve ek olarak tepkilerinizin yavaşlaması, ölümcül olması muhtemel mikro uykunun ilk belirtilerinden olacaktır.

Çocuklarınızın canının sıkılmasını engellemek için ise; Çocuklarınızın koşup oynama ve enerjilerini atmaları için düzenli molalar planlayınız. Çocuklarınızın normal rutinlerini göz önünde bulundurun ve her zamanki yemek ve uyku saatlerine uymaya çalışın. Doğrudan güneş ışığından ve oluşacak ısıdan korumak için aracın güneşliklerini veya küçük stor perdelerini kullanmayı unutmayınız.

 

Tatil Rehberi - AVRUPA OTO Boschcar Yetkili Servisi
AVRUPA OTO Boschcar Yetkili Servisi olarak, tüm marka araçların mekanik bakım ve onarımları ile kaporta, boya ve hasar onarım işlemlerini 29 Yıllık Sektör Tecrübesi ve bunun yanında 15 senelik Renault yetkili servisliği tecrübesi ile sahip olduğu TSE 13168 1.sınıf Özel Servis ve TSE 12047 alternatif yetkili servis hizmet yeterlilik belgeleri ve ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi güvencesi altında orijinal yedek parçalar kullanılarak ‘ 2017/3 sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği¹ ne göre araçların üretici ve distribütör garantisi bozulmadan tüm markaların alternatif yetkili servisi olarak bakım ve onarım hizmetlerine devam etmektedir.